Wszystko o zamawianiu kwiatów w sieci

Wybierając się do osiedlowej kwiaciarni lub zaglądając do kwiaciarni internetowej w poszukiwaniu rośliny doniczkowej warto kierować się nie tylko atrakcyjnością wizualną, lecz także zasięgnąć informacji o tym jak ją pielęgnować. Może się okazać bowiem, że tak jak Calathea jest kwiatem bardzo delikatnym. Jeżeli zależy nam na tym, aby cieszyła nasze oczy dłużej niż bukiet z kwiatów ciętych, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst. Jeżeli zastosujemy się do wskazówek odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez długi czas.

 Calathea (kalatea)

Kwiat calathea – pochodzenie i wygląd

Calathea egzotyczna to roślina pochodząca z tropikalnych wysp Oceanu Indyjskiego, które leżą między Indiami i Australią.  Swoim wyglądem przypomina inne rośliny z rodziny marantowanych, spośród których wyróżnia ją jedynie szczegóły budowy anatomicznej. Znakiem rozpoznawczym wszystkich rodzajów kalatei są przepiękne przebarwione liście, które wyrastają na długich ogonkach. Do najbardziej popularnych gatunków tych wyjątkowych kwiatów należą Calathea lancifolia, Calatheazebrina.

Calathea  i jej pielęgnacja

Calathea jako roślina tropikalna nie jest naturalnie przystosowana do warunków panujących w naszej strefie klimatycznej. Pamiętajmy więc o tym, że uprawiana dotychczas w szklarniowych warunkach roślina, po przeniesieniu do mieszania, przeżyje szok. Od czego zacząć? Najlepiej od wyboru odpowiedniego miejsca wzrastania. Kwiatom tym nie może być za ciemno, gdyż może to spowodować gubienie liści, utratę pięknych kolorów czy też zahamowanie wzrostu.

Calathea (kalatea) Kolejną ważną rzeczą na którą należy zwrócić koniecznie uwagę jest odpowiednia wilgotność powietrza. Panujące bardzo często w naszych domach i mieszkaniach suche powietrze, może mieć bardzo negatywny wpływ na prawidłowy rozwój calathei. Suche powietrze może spowodować usychanie liści, ich brązowienie lub kruszenie. Bardzo często nawet odporne odmiany tej rośliny po włączeniu centralnego ogrzewania tracą część liści. Aby zapewnić im wymaganą wilgotność, możemy ustawić ich doniczki na tackach wypełnionych kamykami lub keramzytem, które zalewamy do połowy wodą.

Tak jak w przypadku innych roślin tropikalnych, wskazane jest aplikowanie nawozów. Róbmy to z umiarem i zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Możemy się też poradzić florystów, podczas wizyty w kwiaciarni sieci Euroflorist. Z pewnością podzielą się z nami swoją wiedzą. Podczas chłodniejszych miesięcy, idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w pomieszczeniach, w których panuje temperatura około  16 -18 stopni. Dzięki temu lepiej będą znosić niedobór światła, który zimą jest tak powszechny w Polsce.

Kalatea i jej podatność na choroby

Panuje dość powszechna opinia, że kalatea to roślina bardzo chorowita. Floryści współpracujący z Euroflorist zaprzeczają jednak tym stwierdzeniom. Calatea jest kwiatem bardzo wymagającym, którego pielęgnacja powinna opierać się na systematycznym przestrzeganiu zasad pielęgnacji. Warto zaryzykować i „zaprosić” ten kwiat do domu. Przy minimalnym ale konsekwentnym wysiłku odwdzięczy się nam pięknymi i zdrowymi liśćmi.

Calathea (kalatea)

Przeczytaj inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>